Kadın varsa verimlilik ve büyüme olur
Münevver Uğurlu

Kadın varsa verimlilik ve büyüme olur

İş hayatımızda ve çevremizde hepimiz daha iyi, verimli olmak için mücadele ediyoruz. Farklı açıdan, farklı duygulardan, farklı hedeflerden. Nüfusumuzun yüzde 51'i kadın olduğuna göre bizim ev idaresi yanında iş hayatında da aktif rol almak zorundayız, gelişmişliği böyle sağlamalıyız.

Eğer kadın iş hayatında da yer alırsa üretim, sürdürülebilirlik daha çok olur. Çocuklarımızı yetiştirirken güçlü gelecek için temellerini sağlam atmalıyız. Biz kadınlar öğretebilmek için öğrenmeliyiz ki faydalı olalım.

Deneyimlerden ve teknolojiyi birlikte kullamayı öğrenmeliyiz, tecrübe kazanmalıyız. Biz, çocuklarımıza güzel bir ülke ve gelecek için çalışıp çabalarken onların yüreklerine sevgi ve saygıyı koymayı unutmamalıyız. Örf ve adetlerimizi, değerlerimizi birlikte yaşayarak örnek olmalıyız.

Sevgi, inancın ve saygının olmadığı bir toplumda ne gelişmişlik nede sürdürülebilirlik söz konusu bile olamaz. Kız çocuklarının okuma oranını ülkemizin dört bir yanında  çoğaltmamız için anne ve babaların özverili olmaları gereklidir. Rahmetli Babam, "Eşyaların bile yapılırken bir hikayesi ile emekle yapılmıştır" derdi ve çok dikkatli, özenle kullanırdı. Bizimde aynı hassasiyeti göstermemizi isterdi ama önce kendisi örnek olurdu. 

Hal böyleyken bir de canlıya verilmesi gereken saygı, sevgi ve önemi düşünün. Onlara, yaşadığımız son yıllarda ki gerek üzücü olaylara ve peş peşe yaşanan ekonomik krizleri önlemek için duyarlı olmalarını, hissetmelerini sağlamalıyız. Hepimizin çocukları çok kıymetli, değerli. Çocuklarımızın akılları erdiği çok küçük yaşlarda eğitimleri önem kazanmaktadır. 

Öğrenme küçük yaşlarda kazanılır, sürdürülebilirliği eğitimle devam etmelidir. Sevgiyi, saygıyı, tasarrufu, paylaşmayı, birlikte saygıyla yaşamayı, evde ve okulda iş bölümü yapmayı öğretmeliyiz ki büyüdüklerinde de yetiştikleri gibi yaşamlarını sürdürebilsinler. Mirasımız sağlam yürek, sürdürülebilir hayatları olmasıdır. 

1 Kasım seçimlerin ardından hükümetimizin kurulmasıyla iş hayatımızdaki yavaşlama, sakinlik sona ermesini en içten dileklerimizle istiyoruz. Türkiye'nin de aralarında olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar kobileri ve işletmeleri çok sarsmıştır. Bankaların da kredileri sıkıştırmaya gitmesi, iş hayatını zorlamaktadır. 

Arz talep dengesini tutmak duyarlılıkla olmaktadır. G20'nin iş dünyası ayağı olan B20'nin (the business20) Türkiye de ilk toplantısında kadınlara yönelik olarak altında W20 (Kadın20) başlıklı katılım grubunu cinsiyet eşitliği ve ekonomiye eşit katılım anlayışı ile kurulmuştur. Panel başlıkları 'kadın ve teknoloji', 'finans dünyasında kadın', 'kadın ve ticaret' konuları yer almaktadır. İstihdam açısından ve küresel ekonominin daha güçlü büyümesi açısından önemlidir. Çünkü kadınların iş gücüne katılım oranı arttıkça o ülkede  verimlilik, büyüme artıyor. 

Sevgi ve saygılarımla.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı