Güldürdüğünüz insanı önyargınızla ağlatmayın
Fatma Altuntaş

Güldürdüğünüz insanı önyargınızla ağlatmayın

Merhaba gönül dostlarım. Bu haftaki yazımda herkesin içinde bulunduğu, acımasızca yaşadığı, en adaletsizlik olarak gördüğüm önyargıyı yani at gözlüğüyle bakmayı kaleme alacağım. 

Önyargı; bir kişiyi ya da olayla bilgisi olmadan hemen kararını verme durumudur. Bazen önyargılar acele karar vermekten de kaynaklanır. Hiç kimseyi tanımadan, analiz etmeden peşin hüküm vermeyin. Bir insanı hemen tanıyamazsınız, giyimi, tarzı, takısı, konuşması, yürüyüşü, ırkı ve cinsi sizi önyargılı yapmasın. Lütfen, son pişmanlık fayda vermez.

Kur'an-ı Kerim'de 'Hislerinize uyup adaletten sapmayın' (Nisa-135) buyurularak önyargısız bir yaşam için bir yol gösteriyor. Bir insanı anlamak tanımak zordur, bazende çok kolaydır. Önyargıyla yaklaştığınız kişiyi tanımıyorsanız yorumda yapmayın lütfen. Kim bilir ne acıları vardır, onu anlamak için onun ayakkabılarını giyecek, gittiği yollardan gidiceksiniz. 

Yol dikenli battı mı ayaklarına diken? kanadı değil mi? Ayaklarınıza batan dikeni çıkarırken, elinize mi battı, kanadı mı? Yol hem uzun, hem kısa, yoruldun mu ya da ayakkabılar artık sıkıyor, ayağını değil mi? Devam durma, az ilerde biri var bekliyor, soğuk oldu değil mi? Üşüdün montun yok, hasta olmazsın, korkma az kaldı yolun, acıktın mı? Kimse bilmiyor değil mi, aç olduğunu? 

Etrafındakiler sana bakıyor değil mi? Kim bu deli mi acaba diye, deli değilsin devam et aldırma sen onlar hep öyle bakıyorlardı zaten. Susadın mı? için mi yandı? saçların mı rüzgardan dağıldı? Boşver gönlündeki yanan ateşi hüznü bilmiyorlar değil mi? 

Bakma sen onlara yürü. Daha var yolun ayakların gitmiyor artık değil mi? Ayakkabılara alışık değilsindir ondan yadırgadın değil mi? Neyse çok yoruldun sıktı ayakkabılarım seni şimdi çıkarabilirsin umarım azda olsan anlamışındır beni. Bir daha gördüğünde bu neden böyle demezsin artık bilmediğiniz bişey vardı önyargıyla yaklaşanlar sizi sıkan ayakkabıları hiç giymeyi denemediniz ki denesenizde o yolda yürüyemiceğinizi biliyorum.

Nasıl şaşırdınız değil mi? İnsanların neler yaşadığını bilmeden kafanıza göre önyargıda bulunmayın gece boyunca ağlamıştır, belki sizin yanınızda gülmüştür, güldürdüğünüz insanı önyargılarınızla ağlatmayın. Önyargı farkına varmadan samimi bir dostluğu, belki mutlu bir aileyi, bir iş başarısını size güzel olan herşeyi engelleyecek. Bu nedenle önyargılarımızdan mümkünse kurtulalım.

Asıl sahip olduklarıyla karakteriyle kişisel özelikleriyle gönlüne bakarak önyargılarınızdan arının. Başkalarının açtığı önyargı yolundan gitmeyin. Farkına varmadan ne yangınlara sebep olursunuz düzeltmeye de zamanınız olmaz. Karşılaştığınız bir durum hakkında hemen acele etmeyin iyi bir gözlemci olun. Güzel bakın, güzel düşünün, yol doğruya götürür. Rabbim bizi doğruyu gören, önyargısız insanlarla karşılaştırsın. Yazıyı okumadan önyargılı yaklaşmamanız dileğiyle. 

Selam ve duayla..

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı