İşi ehline verin, gerisini seyredin..
Mehmet Ertuğrul

İşi ehline verin, gerisini seyredin..

Her işin bir ustası yani ehli var. Sıvacı sıva yapar, demirci demir işler, hırsız kaçar, polis yakalar. Yaptığınız işi meslek olarak seçmişseniz önce araştırmanız, sonra amiyane tabirle işin mutfağında emeğinizi esirgemeden çıraklık dönemini atlatmanız ve ustalığa erişmeniz gerek..

Her işin bir ehli var dedik ya, aslında burada kastettiğim böbürlenmek ve kendini yüksekte göstermek asla değil. Verdiğim örneklerdeki gibi herkesin işini yapması. Gazeteci gazetecilik, esnaf esnaflık, memur memurluk, amir amirlik yapacak, kimse kimsenin işine karışmayacak! Doğru değil mi?

Geçenlerde bir arkadaşımın yanında kahve içerken, eli çantalı bir kişi geldi. Arkadaşım da bana, 'Tanıyor musun?' dedi. 'Hayır' dedim. 5 yıldır bir gazete(!) çıkarttığını, reklam almak için geldiğini söyledi. Ben de ilgili alanım olduğu için konuya dahil oldum. Meğerse bu muhterem, memur yani öğretmenmiş. Bu işi ek iş olarak görmüş, eşinin adına bastırığı bir gazetecik açmış ve başlamış elinde çantası reklam toplamaya... 'Emeğine diyeceğim bir şey yok' dedim, konuyu kapattım. İşte yayın organı bildiğiniz bu gazeteciğin içeriği: A belediyesi, b kurumu, c adayı.. yorum yok, köşe yok, özel haber yok, ilk sayfanın da yarısından fazlası reklam. 

Hani tıklanma rekortmeni amcamız diyor ya 'Artiz ne arar la bazarda' ben de diyorum 'Öğretmen ne anlar gazetecilikten!' Sırf para kazanma sevdası adına, birilerine çıkar sağlama adına yapılan birşeye kızıyorum. Herkes bildiği işi yapmalı ki meslekler çöplüğe dönmesin. Eline makine alan 'Gazeteciyim' diye geziyorsa, orada bir sıkıntı var demektir (Şimdi fotoğraf makinesi değil fatura ve makbuzla geziliyor ya neyse). Yaklaşık 10 yıldır dirsek çürüttüğüm meslekte, birinin karşısına çıkıp, 'Reklam' ile başlayan bir cümle kurmamış, kuramamışımdır. 

İşi bilen de, bilmeyen de 50 TL'ye bir internet sitesi açmış, kendince bir şeyler yapıyor. Ya da haftalık, 15 günlük, aylık gazete(!) çıkartıyor. Gazetecilik değil, reklamcılık yapıyorlar. Takdir edersiniz ki bu da mesleğin değerini düşürüyor. Resmi kurumların verdiği reklamlara ise başka bir zaman özel bir yazıyla ayrıca değineceğim.

İnternet medyacılığı sektöründe sırf 'farkındalık' olsun diye kupurhaber.com'u 'Habercilikte Farklı Bakış' sloganıyla kurduk. 2,5 ayda sadece gazetecilik yaparak, bir sürü başarılar elde ettik. Bunu internet devi Google'un Haberler bölümüne dahil edilerek taçlandırdık. Bu başarı bize bir hedef değil yolculuğumuzdaki en büyük yardımcımız olacaktır. Allah izin verirse de daha iyi noktalara geleceğiz. 

Biz kendimizi bu işin ehliyiz diye övmüyoruz ama ekmek yediğimiz yerin kıymetini bilerek bu işi yapıyoruz. Marifet iltifata tabidir.. Bu vesileyle meslekte emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu işi sadece 'Para' olarak görenlere de 'Yolunuz çok uzun değil' diyorum. 

Sağlıcakla..

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı