Ekonomi için birlikte pedal çevirmeliyiz
Münevver Uğurlu

Ekonomi için birlikte pedal çevirmeliyiz

Ülkemiz durma noktasına gelen piyasaların Cumhuriyet kutlamalarının görkemli bir şekilde kutlanması, heyecanın artması iş dünyasını olumlu etkilemektedir. 1 Kasım seçimlerinin ardından piyasaların tekrar hareketlenmesini iş dünyası olarak beklemekteyiz. 

Dünyada ve komşu ülkelerde yaşanan siyasi ve ekonomik sorunlarında ülkemizde etkilenmektedir. İthalat ve ihracat oranları değişen döviz oranları, iç ve dış sorunlar ticaretin dengesinde bozulmalara neden olmuştur. Durgunlaşan AB üyelik süreci mülteci akımıyla Türkiye'nin AB üyeliğinde ne kadar önemli olduğunu gözlenmektedir. Merkez Bankası'nın temkinli duruştan sıkı duruşa geçmesi para politikasının sıkılaşacağı yorumunu düşündürmektedir. 

Genelde alışverişlerde beklemeye gidilmiştir ve bu da bize domino taşı gibi sorunlar zincirleme devam etmektedir. Bisikletin pedalı gibi devamlı çevirmeliyiz ki ayakta kalalım, durmak bize her yönlü zarar verir. Bu yüzden küçükten büyüğe herkes üzerine düşen vazifeyi noksansız yerine getirmek zorundayız. Gerek iş hayatında gerekse sanayide, tarımda, eğitimde, bilimde, sporda, sanatta her yönde ekip çalışmasıyla birlikte başarılı olmalıyız. 

Yüzde 51 kadın nüfusu olan ülkemizde kayıt dışı kadın çalışmaktadır. Ekonomiye katkı koyan kadınlarımızın çocuklarına ve evlerinde refah seviyesi artmaktadır. Karar mekanizmalarında da kadınlarımızın sayılarının artmasını diliyoruz. Kadın sorunlarını ancak kadınlar daha iyi hissedebilir.

Ülkemizin dört bir köşesi hem coğrafi, hem ticari, hem de lojistik yönünden önemlidir. Kıymetini hep birlikte saygı ve sevgi içinde kenetlenerek bilmeliyiz. Devamlı tekrarlıyoruz ama üretmek zorundayız, geçmişten deneyimlerden yararlanarak teknolojiyle birleştirerek mükemmeli aramalıyız ki yalnızca iç ticaret yetmez dış ülkelere de satmak zorundayız.

Bölgelerimizi çok iyi tanımalı ve bölgesel kalkınma nın önemini vurgulamalıyız. 1 Kasım seçim sonuçlarının ülkemize hayırlı uğurlu, huzurlu ve bereket getirmesi dileklerimle sevgi ve saygılarımla..

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı