'Bir' olalım ki şiddet azalsın
Münevver Uğurlu

'Bir' olalım ki şiddet azalsın

Yılın belli günleri var, amaç dikkat çekmek hatırlatmak. Yılın bir günü hatırlamak zaten amaca aykırı göstermelik, biz yüreğimizi sıcak tutmaya alıştırdığımız zaman günler amacına ulaşmış olur. Anneler günü, Babalar günü, Çevrecilik günü, Çocuk hakları günü, Yaşlılar günü, kadın hakları günü.., 24 Kasım Öğretmenlerin günü ardından 25 Kasım, 'KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ'

Bu özel günlerde kutlamanın yerine düzeltmek fayda sağlamak için mücadele etmemiz gereken günler olmalı değil mi.. Bir 'kadın' evde Büyüklerinden (babasından, erkek kardeşlerinden, kocasından), iş yerinde yöneticisinden, iş arkadaşından, meslektaşlarından, mahallede komşularından; bunları çoğaltabiliriz. Sonuçta kadın hangi şekilde olursa olsun şiddet görüyorsa içten dışa mücadele etmemiz gerekiyor.

Öğretmen anne, dedem, ben aklımın erdiği ama okula başlamadığım yıllarda, kalemimi çok açmamam gerektiğini anlatmak için önce bana ağacın faydalarını(erozyon, oksijen, yağmur, doğa) sonra kömürün yer altından ne zorlukla, özveriyle çıkartıldığı (verimli kullanılmadığında karbonmonoksit, ülkenin kazancı, yer altı ve üstü zenginliklerimizin korunması gerektiği) 5 yaşında böyle anlatılınca ben daha kaleme, eşyaya zarar verebilir miyim, kötü davranabilir miyim, aksi mümkün değil tüm eşyalarımı eşyalarıma çok özenle davranıyorum örnek olmaya çalışıyorum. Kalemimi sonuna kadar kullanıp, tükenmez kalem kapağını takarak kullanmaya devam edip en sonunda pergelime takarak, kalemimi sonuna kadar bastırmadan kullanarak ülkeme, doğaya, ekonomiye katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşamam gerektiği öğretildi.

Hal böyleyken neden eşyalarımıza özen göstermemiz gerekliyken bir canlıya eziyet edelim, bunu düşünmek bile mümkün olmamalı. Biz nerede hata yapıyoruz kendimizi özümseyelim, birbirimize değer verelim, düşünelim, ön yargılı olmayalım, iyiyi faydayı örnek alabilmek için, 'BİZ' olalım. Bu o kadar zor değildir sanırım. İnsanlar birlikte olursa kuvvetli olur, ekip çalışması, takım olunursa sevgi olur, saygı olur, huzur olur, bereket olur, fikir doğar, başarı doğar. Şiddet azalmaya başlar, barınamaz. 

Kimsenin kimseden üstünlüğü yoktur bu bizim inancımıza aykırıdır. Çalışmalarımızdan becerilerimizi geliştirme konusunda eksikliğimiz olabilir, sağlık olduğu sürece düzelebilir, yeter ki mücadele edelim. Dünyada ve ülkemizde yaşanan olaylar çok üzücü ve düşündürücüdür. Kadın-Erkek birlikte bir bütündür ve beraber hareket etmelidirler. Can yakmak yerine birbirlerine destek vermelidirler. 

Samsun'umuzda, ülkemizde ve Dünyada yaşanan şiddetin yaşanmaması, doğanın temiz kullanılması için yürek birliği yapalım, bir kişiden ne olur demeyelim, inanıyorum ki iyi örnekler çoğalacak, kimse mutsuzluktan mutlu olamaz olmamalı da. İçimizdeki güzel duyguları çıkaralım.

Kurulan yeni hükümetimizin hayırlı uğurlu olmasını diler, ülkemize, dünyamıza huzur, bereket, barış, düzen getirmesini dilerim.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı