Yatak odamıza izinsiz giren Ruslar
Mehmet Ertuğrul

Yatak odamıza izinsiz giren Ruslar

Türkiye'nin Kuzeyindeki uzak komşusu Rusya, güney sahillerimizde uçak uçurmaya başladı. Türkmen Dağı'ndaki Türkler Esad ve Rusya'yla ilgili uyarılar yapıyordu. O bölgeden uzaklaşarak, yolunu şaşıran uçak..!, Türk hava sahasına girdi. Türkiye'nin güney sınırını ihlal eden Rus uçakları, Türk F16 tarafından düşürüldü. Uyarıldılar, dinlemediler, geldiler, uçtular, atladılar ve öldüler. 

Peki Türk hava sahasına giren herkes vuruluyor mu? Elbette hayır. Fakat, Genelkurmay'ın dediği gibi önce uyarılıyor. 30 saniyede bir Rus uçağın pilotuyla iletişime geçilip, 'Sınır ihlali yapıyorsunuz, geri dönün' denildi. Dinleyen olmadı vee..

Şöyle az başınızı geri çekip baktığınızda bugün tehditler savuran ve ekonomik ambargolar koyan ülkenin bunu bilerek yaptığını düşünebilirsiniz. Ekonomik ve askeri güç gösterisi yapan Rusya, sanki Türkiye ile bağlarını koparmak için bir bahane üretmek istercesine, ‘2 uçağını ve pilotunu bu uğurda ölüme gönderdi’ yorumu yapılabilir mi? Türkiye'nin sınırını ihlal etmek, yatak odasına izinsiz girmek gibidir. Türk uçakları da Rusya'ya gitse bu durum böyledir. Angajman kuralları da bunun için konulmuştur. Peki bunu bile bile Rusya uçağını neden gönderdi?

'Yatak Odası'na izinsiz girmenin' örf ve adetlerini yaşatan Türkiye'de karşılığı ağırdır. Yatak odasına izinsiz girene gereğini yapan Türkiye, 'ılımlı tutum ve her şeyi kanuna göre yaptık' derken, ABD'den de 'Türkiye haklıydı' yanıtını alırken, Rusya niye 'Özür dilemek' yerine, ambargo yoluna gidiyor. İşte bu anlaşılmıyor. Putin’in demeci yaşanacak krizin tırmanacağını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin birçok alanda bundan zarar göreceğini ortaya koyuyor. 

Başbakan Davutoğlu da, TBMM Genel Kurulu'nda o bölgede IŞİD unsuru olmadığını söyledi. Amaç IŞİD'se ve orada IŞİD unsurları yoksa bu uçaklar niye geldi? Türkmenlerin uçak düşerken atlayan pilotları vurma anını yayınlamıştık. Bu insanlar neden Rusya'ya bu kadar öfkeli?

Aslında Rusya'nın Ortadoğu'da yeni bir dinamik oluşturmak ve bölgedeki güç dengesini lehine çevirmek istediğini düşünmüyor değilim. Bu durumda Türkiye ile ilişkilerini azaltmak isteyen Rusya'nın başta Türkiye ve NATO'ya karşı attığı bu adımın gelişmelerini yaşayıp göreceğiz. 

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı