Kadının ekonomideki yerinin önemi
Münevver Uğurlu

Kadının ekonomideki yerinin önemi

Refahın taban seviyesinde, kadının ekonomiye entegrasyonu yani katılımı ile kalkınmayı sürdürülebilir kılmaktır, yalnızca nüfusun diğer yarısı olan kadın veya erkeklerle mümkün olmaz birlikte olmak zorundadırlar. Ülkemizde her bölge mevcut doğal, tarihi, tarımsal bölgeler, balıkçılık, hayvancılık, sanayi, limanlarımız, deniz, hava ve kara yollarımız, raylı sistemlerimiz, yer altı ve üstü kaynaklarımız, kültürel mirasın ve tüm kaynaklarımızın envanterinin çıkartarak değerlendirilmesi, korunması ile çeşitliliğinin artırılması ve geliştirilmesini sağlamalıyız.

Bu da ekip olmayı gerektirir, herkes her yere yetemez. Yediden yetmişe hepimize ihtiyaç vardır. Yetkin kişiler, alışkanlıklarımızı çok küçük yaşlarda başladığını ve ileri ki yaşlarımızda beceri ve bilgilerimizin yerleştiğini söylerler. O halde çocuklarımızı doğru yönlendirebilmek için biz yetişkinlerin doğru yönde donanımlı olmamız gerekiyor. Yanlışı düzeltmek çok zaman alıyor çok zor oluyor, bunun için baştan düzgün donanımlı olmak ilerideki akışı kolaylaştıracaktır. Eğer bölgemizi iyi tanırsak ürettiklerimizi işleyerek pazarlasak katma değerini artırırız, bölge değerlerinin ön plana çıkarılması yoluyla varış noktalarının oluşturulması, markalaşmaya katkı sağlanması, bölge turizm potansiyellerinin yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda, platformlarda tanıtım ve pazarlama çalışmalarının etkin kılınması ile ticaretin hızlı akışı yönünde önemlidir.

Yurt içi ve dışında her birey ülkemizin elçisi konumunda olmalıdır ki içten dışa hedefimiz bir olmalıdır. Küçük yaşlarımda ailece güney sahiline 3 günlük bir tatile gitmiştik. Biz büyüklü evde büyüdüğümüzden midir bilmem ben her sabah erken kalkmayı çok severim, alıştırıldım. Sabah gün doğmadan rahmetli babam beni sahile götürdüğünde o muhteşem nefes kesen olayı gördüm. Birçok minik kaplumbağaların telaşlı bir şekilde denize ulaşma mücadelesi. Babam büyük bir özenle onları gözlüyor minik kum tepeciğinde ters dönen yavruları düzeltiyor, denize ulaşıncaya kadar onları titizlikle gözlüyordu. 

Ben şaşkınlıkla babama mı miniklere mi bakayım çok şaşırmıştım. Güneş doğmaya başladığında babam geridekileri iki yanlarından tutarak kıyıya bırakıyordu. Çekinmekle birlikte bende ikişerli olarak kıyıya yavaşça bırakarak denize ulaşıp gözden kaybolmalarını izledik, halen benim için çok önemli, çok güzel birçok deneyimlerimden biriydi ve babama minnettarım. Eğer bizim minikler hayat mücadelelerini denizde de başarmışlarsa 50 yaş civarındalar ne mutlu bize. Çok darlandığım da miniklerin tatlı telaş içinde denize ulaşma hayatta kalma iç güdüsel mücadelesini anımsar yüzümde tebessüm oluşur.

Bu benim babamla ve o tatlı miniklerle olan çok çok anlamlı hayat dersi anımdır. Bir 'benle' ne olacak demeyelim birleşip, 'Biz' olalım. Sevgiyle kalın.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı