Açıköğretim'de öğrenci olmak ve olamamak
Mehmet Ertuğrul

Açıköğretim'de öğrenci olmak ve olamamak

Açıköğretim Fakültesi'nde okuyorsanız, her zaman gördüğünüz zorluklar aslında size olağan bir şekilde sunuluyor demektir. Aşağıda ilk akla gelen bazı durumlarla, tespit yapınca böyle bir sonuç ortaya çıktığını göreceksiniz.

Açıköğretim'de öğrenci olmak, dönem başlamadan telefonuna gelen mesajlara alışık olmaktır.

Açıköğretim'de öğrenci olmak, kayıt bürosu önünde akademi temsilcileriyle diyalog kurmak demektir. Seni sınavlara hazırlayacağının sözünü veren, onlarca kişinin arasından sıyrılıp, büro içine girmek büyük bir başarıdır.

Açıköğretim'de öğrenci olmak, ders kitabını sınav gününe 1 hafta kala ezbere yoğunlaşmaktır. Fakat, diğer arkadaşlarının ilk günden beri yaptığı işi son 1 haftada yapamazsın.

Açıköğretim'de öğrenci olmak, internette her 'açıköğretim' başlıklı haberi okumak demektir.

Açıköğretim'de öğrenci isen, sınav günü trafik ve kargaşaya alışkınsın demektir.

Açıköğretim'de öğrenci isen, kulağında kulaklık, elinde kitapla sınava gireceğin okulun önünde ders çalışmışsın demektir. Bunu yapmadıysan da yapanları gördüğün gerçeği inkar edilemez.

Açıköğretim'de öğrenci isen, sınav günü, sınav giriş belgeni çıkartıyor ve uyarılara rağmen gireceğin okula sınav saatinde uğruyorsun demektir.

Açıköğretim'de eşin öğrenciyse hele de çocuk varsa, sınav saatlerinde çocuğa bakmakla şereflendirilmiş birisisin. Evli değilsin fakat her sınav döneminde bu görüntüleri görüyorsan da sen seçilmiş birisisin.

Açıköğretim'de öğrenci isen, sınavlardaki 20 soruda 4 tane a, 4 tane b, 4 tane c, 4 tane d ve 4 tane e şıkkı seçeneğinin olduğunu biliyorsun demektir.

Açıköğretim'de öğrenci isen, egosu yüksek bir öğretmen ve yan sırada filozof adayı bir tiple bir kez de olsa karşılaşmışsın demektir. 

Açıköğretim'de öğrenci isen, bulunduğun ilçe yerine seni onlarca kilometre uzağa sınav için gönderen bir sisteme dahil olmuşsun demektir. Hatta sabah sınavı başka yerde öğle sınavın başka yerde ise sen seçilmiş birisin.

Açıköğretim'de öğrenci olmak, vize ve finaller arasını tatil ilan etmektir. Final zamanı geldiğinde tüm bu yazılar baştan sonra tekrar edilir. Yeni dönem kayıtlarında da bu yazılanlar pekiştirilir.

Açıköğretim'de öğrenci olmak ve olamamak, işte bütün mesele bu.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı