İki dostun aşk ile buluşmaları, Hz Mevlana ve Şems-i Tebrizi
Fatma Altuntaş

İki dostun aşk ile buluşmaları, Hz Mevlana ve Şems-i Tebrizi

Sevgili gönül dostlarım.. Bu haftaki yazımda sizlere dilden dile dolaşan bu ilahi aşk ile buluşan Hz Mevlana'nın 17 Aralık Şeb-i Aruz yani düğün gecesi anlamına gelen vefatının 742.anma günü 2 ilahî aşkla yanan Dostun Sevgilinin Mevlana'nın yüreğine düşen ateşin aşkına Şems'in düşürdüğü ilahi Aşk ile buluşmaları ve bu buluşmadaki ilahi Aşka giden yolda sınavları benide çok etkilemiştir. 

Hamdık Pistik oldu sözü son haddede yanan gönüllerde gerçekleşmiş görünüyor. Mevlana ile Tasavvuf anlamında ciddi bir bağ ve bu bağın başlangıcı Şems oluşturuyor. Mevlâna, Şems'ten önce sözü dinlenen hayatını kitaplara bilgeye takip edilen ulemasına adamış bir din adamıdır. Şems ile Tasavvufa ve ilahi aşkla teslim ediyor kendisini. Bilenen tüm hikayelerin arkasındaki kahramanları es geçtik farkına varmadan çoğu zaman. Varlığı ile Konya'da düşen bir ateştir, aslında Şems O zamanların büyük uleması Mevlâna’ya aşkı getiren kişidir. 

Aşkın kitaplarda olmadığını bilgide olmadığını tamamen gönülde ve teslimiyette olduğunu gösteren ve onun ateşini içine çeken kişidir Şems. Mevlana Şems te hakkı ilâhî aşkı görmüştür. Şems in varlığıyla yüreğine güneş doğuran Mevlana'nın bu hakka Aşık Şems ile yaşadıkları o dönemde Konya ahalisi tarafından çok farklı kıskançlık iftira farklı yorumlara sebep olmuştur. Kendileri için büyük bır âlim olan Mevlana'nın bir deli derviş tarafından büyülendiğini namaz kılmadıklarını camiye gitmediklerini halbuki bu süreçte iki ilahi aşka yanan semah (sema) aşk içinde var olmuşlardı. Hatta Mevlâna bu konuyla alakalı namaz kılarken Kıbleye yönelerek söyle seslendi..!! Ahmaklar! Secde edilen Mescide hürmet gösterirken secde edenin kalbini kırmaya çalışırlar. Gerçek ise Ey Aptallar! Birincisi mecaz, ikincisi hakikattir. Asıl Mescit ariflerin gönül evidir. Velilerin gönlü temiz kişilerin secde ettiği mescittir. Mevlana'ya göre Secdagah yani Kıble Arif mursidi Kamillerin gönlüdür. İftiralardan sonra Tebrizde yaşayan derviş Şems Mevlâna yı görebilmek için yollara düşüyor derviş Şems yıllar süren yolculuğun sonunda Konya'ya ulaşıp soluğu Mevlâna’nın Dergâhı'nda alıyor. Dergâhta misafir edilen derviş Şems Mevlâna'yı sırtında şarap testisi taşıtarak imtihan ediyor. Konyalılar Mevlâna'ya şarap taşıdığı için tepki gösteriyor. 

Şems'ide şehirden kovmaya çalışıyorlar. İçinde şarap olduğu sanılan testiden süt dökülünce de Dergâh in muridleri gözlerine inanamıyor. Böylece Konyalıların Mevlâna ya inançları daha da güçleniyor. Mevlâna’dan uzak yaşamanın anlamsız olduğunu düşünen Derviş Şems Mevlâna’nın sevinci Şems ellerine kapanıyor. Bu dönüş Şems eceline de dönüşüdür. Mevlâna Hazretleri evlatlık olarak yetiştirdiği kızı kimya hatunu Şems e es olarak teklif eder. Hz Mevlâna Şems ten başkasına layık göremez bu goncayı. Sems kimya hatunla evlenir. Mutludur fakat Mevlâna’nın oğlu Alâaddin nin gözü vardır kimya Hâtun da onunla oda evlenme hayalleri kurmuştur. 

Kimseye değil de Şems'e layık gören babasına ve Şems e kin güder. Şems ölürse kimya hatun ona kalacaktır. Şems'e babasına karşı halkı ayaklandırır. Fitne fesat yayar kısa süre kimya hatun hastalanır ve vefat eder. Bu kin iyice artar ve Şems bir gece hazırlanan tuzakla öldürülür. Ortada sadece bir damla kan ve "Allah" sesi vardır. Mevlâna yine Şems şama gittiğini düşünür. İnanmak istemez öldüğüne dair halk arasında öldürüldüğüne dair söylentiler yaygınlaşıp Mevlâna'nın kulağına kadar gelince anlar artık dostundan ayrı düştüğünü; Ey Şems Yusuf gibi kuyuya gittin Ey Ab-u hayat! İpten gizli kaldın şeklinde sözler söyler. Şems in öldürülüşünde bir numaralı oğlu rolü oynadığından emin olduğu kişidir ki oğlu Alaaddin öldüğünde cenaze namazını kılmamış. 

Mevlâna Şems te ilahi aşkı bulmuştu görmüştü, Şems gidince bu ışığı yitirdi arkasında günlerce gözyaşı dökmüştür. Mevlâna hayatının kitaplara Şems ten sonra tüm kimliklerinden arınarak ilahi aşka teslim olmuştur. Mevlana yüreğine düşen ilahi aşk adına Allah aşkı için yanıp tutuşurken ne kadar sınavlardan zorluklarla karşılaşmışlar. Rabbim herkese hak için yanıp tutuşan Mevlâna gibi lider din adamları Allah’ı her daim hatırlatan Şems gibi dostlar nasip etsin. 

Ey sevgili hoşgeldin Mevlid Kandili'niz mübarek olsun Selâm ve duayla Aşkı yaşamanız dileğiyle daha detaylarını bunlar bir kısmı yaşadıklarının okuyun lütfen kitaplarını vaktiniz varken..

Eğer susarsan konuşman daha aydınlık olur. Çünkü sukutta hem sessizliğin ışığı hem de konuşmanın faydası gizlidir.. Şems-i Tebrizi

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı