Mekke'nin Fethi'ni mi yoksa yılbaşını mı kutlayacağız? Tercih sizin.
Fatma Altuntaş

Mekke'nin Fethi'ni mi yoksa yılbaşını mı kutlayacağız? Tercih sizin.

Mekke'nin Fethi'ni mi yoksa yılbaşını mı kutlayacağız? Tercih sizin.

Sevgili gönül dostlarım bu haftaki yazımda miladi takvime göre yeni bir yıla giriyoruz ve biz Müslümanların da yeni yılda 1 Ocak tarihinin Müslümanlar için özel bir önemi olan Mekke'nin Fethini yazacağım. 

Yılbaşı bizim için ne anlama gelir? Biz nasıl hangi yönünü manevi zararlar almadan kutlayabiliriz? Bugün fetih ruhuna muhtaç haldeyiz. İnsanımız her yönü ile fethe muhtaç genç nesil Fetih bekliyor. Yılbaşı aslında sıradan bir gecedir. Gerçek Müslümanlar için hiçbir şey ifade etmez. 31 Aralık 1 Ocak gecesi Hıristiyanlarca İsa peygamberin (a.s) doğum günü olarak kullanmaktadır. İsa Peygamberimizin doğum günü böylemi kutlanır? İçki, eğlence ve şuursuzca yapılan eğlencelerle mi kutlanır? İsa peygamber bunları mı getirmiş bunları mı emretmiş hiç okudunuz mu? 

Yılbaşı manevi kayıplara neden olabilecek şekilde kutlanmamalıdır. Bizim için yılbaşı muhasebe gecesi olmalıdır. Her yeni yıla girerken derim ki şöyle bir muhasebemi yaparım bir yıl boyunca ben ne yaptım! Burada bunu yapmasaydım Allah’ım hayıra mı vesile oldum, kötü bir şey bilmeden yapmak istemedim yaptıysam affet beni Allah’ım çocuklarıyla beraber dostlarıma sağlık huzur mutluluk gönüllerinden ne hayırlısıyla hayırlısını yeni yıllarda ver yeni yılda eski yaptığımız hatalardan ders alıp yeni bir yılda giden hem ömrümüzden hem kendimiz çevremizdekiler için vicdanı muhasebe işidir. 

Yeni bir yıl eski yılda yapılan hataların telafisidir. Kısaca hem geçmişe hem de geleceğe bakma karar verme gecemiz olmalıdır. Hıristiyanların kutladığını bizim kutlamamız biz Müslümanlara yakışmaz. Din olarak bize İslâm yeter. Allah nezdinde hak din İslâm'dır. Allah: "Sizin için İslâm'ı seçtim diyor, "Size Müslüman adını verdim diyor", Yahudilerin ve Hıristiyanların yanında izzet aranmaz izzet Allahın yanındadır diyor. Peygamberimiz (s.a.v) başkalarına uymayı hoş görmemiştir. Kimliğinizi, kişiliğimizi inkar edemeyiz. Böyle gün ve zamanlar hepimiz için bir imtihan aslında. 

Yılbaşını mı kutlayacaksanız, yoksa Mekke'nin Fethini mi kutlayacaksanız? Bu bir tercih meselesidir. Tercih sizin!! İsa peygamberimizin kemiklerini mi sızlatacak şekilde mi davranacaksanız yoksa 1 Fatiha, 3 İhlas okuyup ruhlarına mı bağışlayacağız? Farklı düşünün farklı yaşayın.

Yeni yılı 365 günün kendimizi hesaba çekmeliyiz. Yılbaşı gecesinde müslüman olduğumuzu unutmamalıyız. Müslüman Hristiyan gibi, yaşamaz davranmaz. Gelin kim ne yaparsa yapsın bizler doğrusu güzeli Allah için yapalım. Günaha girmeyelim bır yıllık işlerimizi, amellerimizi, niyetlerimizi gözden geçirelim neyi nasıl yaptık, nasıl yapsaydık diye kendimizi sorgulayalım. Bugüne kadar baş olacağımız yerde kuyruk olmanın Hristiyanları taklit etmekle ne kazandık? Bunun hesabını yapalım. Biz onları değil onlar bizi taklit etsin. Bizim bu ülkenin  çocuklarının noel babaya ihtiyacı yok çocuklarımıza noel babayı değil illa tanıtılacak nice güzel değerler var dede Korkutu, Yunus, Hz Mevlâna, Şems, Hızır (a.s), Nasrettin hocayı daha nice güzel değerlerimizi geçmişimizi geleceğimiz olan çocuklarımıza anlatalım. 

Çocuklarımız büyüklerimizden neyi görürse onu yapar noeli değil!!! Durumumuz islam peygamberlerinin getirdiklerine ne kadar uyuyor. Bunu gözden geçirelim?  Bizi bilen gören duyan Allah ne der buna dikkat edelim! Bundan önce büyüklerimiz yılbaşına itibar etmezlerdi. İltifat etmezlerdi bilmezlerdi. Hatta dükkanını vitrinini süsleyenlerden alışveriş etmezlerdi. Ne yaparlardı, Mekke'nin Fethini kutlarlar İsa (a.s) doğum gününü İsa Peygamberi hayırla yad ederlerdi. Geçen bir yılı iyi ve kötü yönleriyle değerlendirir. Dualar ederlerdi. Hayırlısını isteyip kendi aralarında yapabilecekleri konuşurlardı. Bizlerde öyle yapabiliriz. 

Mekke Fethinin yıldönümü mübarek olsun. İnanların nice nice fetihler nasip etsin Cenabı Allah 1 ocak tarihinin müslümanlar için özel bir önemi var. Bazıları kendini bilmeden yılbaşı kutlarken müslümanlarda Mekke'nin Fethini kutlamaktadır. Mekke şehri peygamberimiz (s.a.v) tarafından 1 ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Bu fetih öyle anlamlıdır ki müslümanlar zorla çıkarıldıkları Mekke'den hiç bir silah kullanmadan bir damla kan akitmadan teslim almışlardır. Fethin bu kadar kolay olmasının sebebi Allah Resulü nün ve müslümanların insanların gönlünü fethetmesiydi. 

Müslümanlar 8 yıl ayrı kaldıkları vatanlarına Allah'ın Lütfu ve vadinin gerçekleşmesi ile fethetmişlerdir. "Elbette Kur'an'ın tebliği üzerine farz kılan Allah seni yine ( Mekke'ye) döndürecektir. Vadi gerçekleşmiştir. Hiç bir zulüm ebedi değildir. Müslümanlar zulme uğrasa da sıkıntıya düşse de mazlumların yardımcısı, Hz Allah'tır. Mekke'den yurtlarından sürülen müslümanlar böyle inanıyordu yapılanları Allah'a havale ediyorlardı. Allah arasında perde olmadığına inanıyorlardı. İslam peygamberine ve ona inananlara yapılan zulüm geri tepmiş hicretle müslümanlar güçlenmiştir, Mekke'den kovulan 10 bini asker olarak Mekke'ye geri dönmüştür. İste bu mazlum insanlar Mekke'nin fatihleri olmuş ve tarihe geçmiştir

Mekke'nin Fethi gerçekten kutlanmaya değer islam tarihinin önemli bır dönüm noktasıdır. Mekke şehri içinde Kabe zemzem bulunan tarih boyunca kutsal şehir olmuştur. Allah bir yılı tamamlamak nasip etmiş şükredelim bakalım, gelecek yılı tamamlamak için ömrümüz yetecek mi? Allah'tan herkese hayırlı bır yıllık ömür herkese sağlık huzur ülkemiz için aydınlık güzel bır yıl dilerim.. Selâm ve Duayla sevgi dolu bir yıllar.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı