Ordu'nun radarları kesse cezayı kesse
Mehmet Ertuğrul

Ordu'nun radarları kesse cezayı kesse

Karadeniz'in geçiş şehri Ordu'da şehir içerisinde sürücülerin hız sınırlarını kontrol etmek amacıyla kurulan radarlara bi haller oldu. 1 dakikada 1 kişiye 7, 8 hatta 10 adet ceza yazma teşebbüsünde bulundular. Gün geçmiyor ki, yeni bir haber, yeni bir video görmeyelim. 'Rizeli'nin radar isyanı', 'Ordu'da radar kabusu' vs vs. 

Yolunuz Giresun, Trabzon hatta Artvin'e düşecekse, mecburen Ordu'dan geçeceksiniz. Bunun farkında olan bazı şehir yöneticileri, şehre direk süsü verilmiş gizli radarlar yerleştirip, hız limitini aşanların evlerine, 'Sevgili sürücü, Karadeniz'in güzel şehrinden geçerken bizim kameralarımız sizi gördü ve hız sınırı aştığını tespit etti. Al bu da fotoğrafı alttaki rakamı 15 gün içerisinde ödersen indirimin var' yazılı zarflar aldı. Bir sinema filminin serisi gibi, Eve gelen zarf 1, eve gelen zarf 2.., eve gelen zarf 9 yakında..

Her geçen gün farklı bir tepkinin yükseldiği Ordu'nun radarları ceza kestikçe, bu radarları oraya koyan, buna izin veren herkes suskunluğunu daha çok koruyor. Bunun nedenini düşünürken, 'devlet neden vatandaşına tuzak kurar' sorusu aklıma geliyor. Trafikte radar uygulamasına yakalanan sürücünün itirazı üzerine verilen iptal kararını onaylayan Yargıtay, radar uygulamasını "tuzak" olarak nitelendirerek "Devlet vatandaşına tuzak kurmaz" demiş ve cezayı iptal etmişti. E şimdi bu tuzak olmuyor mu? Mahkeme yolunu tutan şoförlerin mi kazanacağı yoksa bu uygulamanın devam mı edeceğini hep birlikte göreceğiz.

Şehir içerisinde 30 kilometre hızla gidilen yollara bile radar konulduğunu düşünürsek, kurulan bu radarların amacını anlamak zor olmayacaktır. Bisiklet ile giderken bile aşılabilecek hız sınırlarını, araçlara uygulamaya çalışmak sanırım bu uygulamalardan güzel anlatılamazdı. 

Aslında burada istenilen şey çok basit, Ankara'da ki gibi hız sınırını 82 kilometreye çıkartılması. Şimdi bu haberi okuyup, Ordu yoluna 82 kilometre ile gitseniz, hız sınırını yüzde 30'dan fazla aşmaktan 391 TL para cezası ödersiniz. Bu uygulamadan haberiniz yoksa ve bu hızla tüm ışıklardan geçtiyseniz. 7-8 ışık sonra evinize güzel zarflar gelecek demektir. Bir arkadaşımızın yazdığı gibi, 'Yine geldik Ordu'ya, nenem la ilahe illallah' cümlesini bugünlerde yolu oraya düşen herkesin dilinde sanırım.

Sürücüler bugünlerde unutulmayan o türkünün yeni versiyonunu çıkarıyor. Ordu’nun radarları kesse cezayı kesse, geçmem daha içinden tövbe ettim araca.. 

İnşallah yakın zamanda, bu tepkiler duyulur ve radarlar halkın hak ederek alacağı cezaları yazar. Haydi kalın sağlıcakla.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı