escort bayan
Kalkınma modeliyle ilgili bir öneri
Münevver Uğurlu

Kalkınma modeliyle ilgili bir öneri

2015 yılında yaşadığımız yoğun, zorlu, meşakkatli ayları 2016'ya taşıdık ve halen düzene girmekle mücadele ediyoruz. Üst üste geçirdiğimiz seçimler, komşu ve sınır komşularımızla dolaylı yaşanan mülteci sorunları, finansal kur iniş-çıkışlar.. 

Ülkemizin önemli coğrafi konumu dolayısıyla yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz siyasi olaylar iş dünyamızı oldukça yıpratmaktadır. Sürekli olarak itidalli, temkinli, birlik içinde ve çok duyarlı olmamız gerekmektedir. Bizim amacımız duran ekonomiyi harekete geçirmek için daha çok çalışmak, elimizdekileri değerlerden faydalanıp üzerine katarak gelişimimizi, istikrarımızı sürdürülebilirliğimizi devam etmekle yükümlüyüz. Biz hem iş hayatında ve tamamen gönüllülük üzerinde yapacağımız deneyimlerden faydalanıp yeni nesillere aktarmamız şarttır. 

Bunun için bölgesel kalkınmanın önemini vurgulamalıyız. Kalkınma Ajanslarımız, Valiliğimiz, Belediyelerimiz, Ticaret ve Sanayi Odamız, Üniversitemiz, Milli Eğitim, İş Kur, KOSGEB, Halk eğitim ve STK'lar birlikte çalışmalıyız. Böylece ülkemizin her bölgesinde kalkınma sağlanmış olur. Nüfusumuzun yarısı kadın olduğundan ekonomiye katkısı olmazsa olmaz, en kısa zamanda Anayasamız da düzelmesi gereken kadın haklarında düzenlenmeler yapılırsa hızlanmamız olumlu yönde olur. 

Bilindiği gibi sorunların başında kreş, yaşlı ve hasta bakımı, sosyo-ekonomik aile ilişkileri, eğitim, örf-adetler ki bölgesel incelenmesi, ayrıştırılması fayda sağlayacaktır. Öyle sağduyulu olmalıyız ki Ülkemize katma değeri getirisi fazla hangi üretim varsa ne şekilde olacaksa bölge incelenmeli, istediğimize göre değil, ülkemizin geneline bakarak bölgesel gelişmişliği hep birlikte sağlamalıyız, bir bütün halinde bilinçli, hesaplı, üretimden iç ve dış pazarda yerimizi hesaplayarak, geçmiş tarihimizden deneyim alarak. Teknolojimiz buna uygundur. 

Zaman başta olmak üzere tasarrufun öneminin kaçınılmaz olduğunu gördük, zararın neresinden dönersek kardır. Tarım yaparken Dünya ekonomisiyle nasıl baş etmemizi, sanayimiz gelişirken doğamızı nasıl korumamız gerektiğini, ülkemizin üç bir yanı denizlerle çevrili olduğundan en iyi şekilde yararlanmamız gerektiğini konuşmalıyız. Sağduyulu gençler, bilim insanlarının yetişmeliyiz önemini vurgulamamız gerekli heveslendirmeliyiz, gençlerimizi bilinçlendirmeliyiz bu bizim asli görevlerimiz arasında olmalıdır ki Dünya ekonomisi, pazarı, siyaseti ile mücadele edebilelim. 

Unutmayalım ki geçmişimizden geleceğimiz bir bütündür. Teknik Liselerimiz de ve Üniversitelerimizde gerçek staj yaparak uygulamalı eğitimin kaçınılmaz olması sonuçlarla kanıtlanmıştır. İşsizliğinde önüne büyük ölçüde geçmiş olacağız. Bölgemizin ihtiyacı olan bölümler de sanayimi-üniversitelerimiz-üreticilerimiz-gibi birlikte karar almalıdır ve vasıflı ekipler yetiştirmeli, mentörlük dediğimiz deneyimler den gönüllü iş insanlarında yararlanmalıyız. Ülkemizde gelişmişliği konuşabilmek için barış ve huzurun sağlanması hepimizin yürekten dileğidir. 

Başta şehitlerimize ve ülkemizde kadınları güçlendirmeden dünya çapında kalkınmamızı konuşamayız deyip ülkemiz kadınları ve Dünya Kadınları cinsiyet eşitliği için Dünya ekonomik formunda HeForShe’nin 10 Küresel Etki Şampiyonu etkinliğinde Davos’ta konuşmayı planlayan, meslek liseleri Memleket meselesi diyen iş insanı Mustafa Koç'a Allah'tan rahmet dilerim. Mekanları cennet olsun. 

Sevgi ve saygılarımla

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
cemalettin cankurt     2016-01-24 kosgeb,oka,tkdk,teknopark, vb gibi teşvik ve detsek birimlerinin nüfüsu 100.000 olan ilçelerde sinerji merkezlerini oluşturması kesinlikle ivedi ve elzemdir.Endüstri meslek liseleri ve halk eğitim merkezlerinin işbirliğine gitmesi önemli ve elzemdir.üniversitelerin bölgedeki ticaret odaları ile işbirliğine gitmesi stratejik planların belediyelerin ve ticaret odalarının üniversitelerce yapılması elzem ve önemlidir. @bycankurt #cemalettincankurt Teşekkürler iyi çalışmaalar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kartal'da Duman'lı gece
Kartal'da Duman'lı gece
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.