Üstümüz kirli olsa da yürekleri temiz çocuklardık !!!
Fatma Altuntaş

Üstümüz kirli olsa da yürekleri temiz çocuklardık !!!

Sevgili gönül dostlarım bu haftaki yazımda geleceğimizin temsili çocuklarımız bizimde eskiden kalan Çocukluğumuzu kimine göre şanslı kimine göre Şansız çocuklardık. Üstümüz kirli olsa da temiz çocuklardık .. Şimdiki gibi şanslı teknoloji çocukları değildik..

Zamanın çocuklarımı şanslı yoksa eskiden yaşanılan çocuklar mı?  Televizyonlar öyle yoktu teknoloji yoktu masumca ya bayramı bekleyen ya da olduğuna şükreden çocuklardık. Bilmezdik ki öyle yaramazlıklar kırılma nedir sevginin anlamını bile bilmezdik belki de.  .Sevgi yenir miydi yiyecek adımıydı yoo sevgi farklı bir şey miydi o zamanlar küçük bir kalbin içindeki sevgiyi anlamak için yıllarımızı verdik gerçi o zamanlar bizim ailelerimizde bilemezdi sevginin ne anlama geldiğini seni seviyorum kelimesini bile çok sonra öğrenildi..

Çocuklukta ölümü bilmezdik yaşlı insanlar ölüyor sanırdık o yüzden ki babaanneler büyük babalar ölmesin derdik. En büyük suçumuzda çamurda oynamaktı. Sobanın keyfi çok ayrıydı herkes kış olunca sobanın etrafında uyurdu kimsenin öyle tek odası olmazdı.  Büyük korkular nedir bilmezdik.  Karanlık gecelerin karanlık odaların aydınlık çocuklarıydık. Üstümüz kirlenmiş olsa da duygularımız kirlenmezdi. Fasulyeleri pamuklara sarardık üşümesinler diye parklar yoktu, o zamanlar parklar yerine tahtadan ya da bez parçalarından oyuncaklar olurdu. Ölmek nedir bilmezdik ki kuş gibi kanat çırpmak isterdik gökyüzüne. Şimdiki çocuklar gibi şanslı değildik sanırım o yüzden şimdi çocuklarımıza bizler yaşamadık. Onlar yaşasın diyerek hatamı ediyoruz gelişen çağa ayak uysunlar diyerek şükrü bilmeyen nesiller mi yetiştiriyoruz? Buda kafamda soru işareti bırakmıyor değil..

Her ebeveyn tabiî ki de hayata topluma güzel nesiller çocuklar yetirmek istiyor hakkı dünyadaki bence en büyük miras hayırlı evlat hayırlı bireyler yetiştirmek kadar güzeli yok hele ki bu zor şartlarda çevre arkadaş özenti her şey biranda yetiştirebileceğimiz evlatlarımızı bir anda tepe takla yok ediyor. Allah kimseyi evladıyla sınamasın çok zor anlamak anlatmak yaşamak çok zor insan yaşadığını biliyor tabikide. Mağazalar alışveriş merkezlerinin çocukları değildik ki en büyük mağazada alışveriş merkezi pazarlardı yada manifaturacılardı orda da çocuklara göre bir şey bulunmazdı.. Bir şey alınsa sabaha kadar heyecandan uyumazdık şimdiki gibi umursamazlık beğenmemezlik gibi şansımız yoktu.

Para veren öyle olmazdı verseler de en büyük zevkimiz sakızdı dondurma ah dondurma şimdiki gibi bilmezdik şimdiki çocuklar yaz kış dondurma çok şanslılar çok. Onlar şanslarının farkında bile değiller halen daha öyle bilmeyen çok çocuklar var her şeyin fazlası zarar derler ya bizlerde zaman zaman her şeyin fazlasını vererek mutsuz hiçbir şeyden zevk alamayan çocuklar yetiştiriyoruz şımarık çocuklar diyorlar evet herkes şımartmak ister evladını ama unutmayın birey olacak onlar her şeyin bir kararı olmalı bunu düşünmeliyiz. Hayatın gerçekleri var hayata karşı duruşları hersey çocukluktan başlıyor şimdiki çocuklara özenmek sanırım hiç yaşayamadığımız çocukluklarımızı onlarla beraber yaşıyoruz bizler onlarla beraber büyüyoruz. 

Bazen sanırım bedenimiz büyüse de yürekleri büyümeyen çocukluk kaldı her birimizin içinde belki de kendimizin olmadığı için hep çocuklarımızın olsun istedik! Çok bir şey istemedik belki de ama hepimizin çocukluğu bir yerler de kaldı işte.. Bizimde tabiî ki de hatalarımız oluyor geleceğimizi teslim edeceğiz bizler artık küçüleceğiz onlar büyüyecekler Rabbim herkesin evladını bağışlasın hayırlı evlatlar olsun vatana millete.

23 nisan çocuk bayramınız kutlu olsun çocuklarımızın..

Selâm ve Duayla Sevgiyle kalın.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı