Hangi aşk yakar sizi?
Fatma Altuntaş

Hangi aşk yakar sizi?

Sevgili gönül dostlarım bu haftaki yazımda aşk ateş olup yakmak mı? Yoksa ateş olup yanmak mı? bunu sizlerle paylaşacağım. Kendi yaşadığım bir olayda üzüldüm onu paylaşmak istedim. Hangi aşk yakar sizi

Herkese göre farklı dünyalık aşkı yaşayanlara göre bütün dünyanın kendi içlerinde olduğunu düşünürler. Onlara göre aşkın tarifi farklıdır. Kış gibi üşür kalpler ateş gibi yanıyor gönlümüz derler. Vazgeçilmez sanarlar yemezler, içmezler, kendilerince aşk yaşarlar. Gelip geçici aşkla bağlanırlar, körü körüne yaşarlar. Akıl gider mantık durur hayat onlara göre aşk. Gençlik işte cam kırıkları üstünde yürür gibi arkasına bakmadan ne olacağını düşünmeden ateşe yürür gibi sonunu düşünmeden giderler. Onlara engel olan ne varsa dinlemezler etrafına da ateş olurlar. Bununla alakalı yaşadığım konu geldi aklıma. 

Bir gün kapıdan içeri kalabalık şekilde arkadaşlar geldi sohbete bazılarını tanımıyordum tanıştık sohbet ediyoruz içlerinden bir genç kız başını eğmiş şekilde duruyor gözleri hüzünlü dokunsam ağlayacak. Sohbet sonrası arkadaşlar kalkınca vedalaşırken müsaade ederseniz ben az daha kalabilir miyim deyince tabii ki de ne kadar isterseniz, anlamıştım bir sıkıntısı olduğunu belliydi dertli olduğu kendince; elimden tutarak ağlamaya başladı ne diyeceğimi şaşırdım az ağlasın içindeki ateşi gözyaşı söndürsün diyerek bekledim. Derken 'abla' dedi, 'Bugün ders aldım ondan kalmak istedim dinliyorum' dedi. Ona bakarak hayattan her şeyden artık bıkmıştım, artık yaşamak istemiyorum ona baktım öylece hava alamıyorum yemiyorum kaç gündür boğuluyorum yaşamak istemiyorum deyip duruyor kendime baktım ona baktım herkesin bir derdi var kendine göre büyük hayat sınavı farklıdır seni hayattan koparan nedir dedim. 

Aşık oldum 4 sene bekledik, sonra nişanlandık ayrıldık tanıdığım biriyle çıkmaya başladı. Artık hiç bir şey umurumda değil yaşamak istemiyorum yemiyorum içmiyorum, elimde değil abla yaşayarak ölüyorum annem çok üzülüyor geceleri uyumuyorum, ağlıyorum diyor, Senin tüm derdin aşkmı yavrum dedim evet abla farklı bişey anlamıyor kimse beni inancım var yoksa abla dün akşam ölümü düşündüm anneme üzüldüm deyince bende sana üzüldüm dedim aşkına değil aşk sandığın duygunun sana yaşattıklarına sağlığın yerindemi dedim evet dedi ailenle aran nasıl çok iyi kıyamıyorlar bana dedi sen kıyıyorsun ama dedim kimse evladını bu şekilde görmez istemezki evlat işte Yetiştiriyoruz ama gönlüne dur diyemiyoruz. 

Seni bu hale aşk mı getirdi yavrum? dedim her şeye sebep olan evet abla dedi yine aşk sence ne dedim. Aşk yemeden içmeden kesilerek nefesin kesilir o yanında olunca elin ayağın karışır kalbinde midende kelebekler uçuyor her anın onunla hım dedim senin yaşın gereği öyle dedim hayat ona göre o yaşadığı aşk durdum anlatıyor; kendi yaşadığı aşkı anlatıyor bana da dinlemek düşüyor şimdi tüm sıkıntıların bumu dedim evet bana göre çok çıkamıyorum bi türlü abla diyor ümitsiz efsane aşıklar vardır ümitsiz düşünürler milyonlarca aşk öyküsü vardır biliyoruz etrafınızda çok duymuşsunuzdur onlara göre tüm evren dünya kendi içlerinde çıkmaz sokak kendi içlerinde yaşadıkları aşktır. 

Onlara göre o olmazsa olmaz şiirler yazdırır herkes şair leyla mecnundur; acı çekerler başka acı yoktur etraflarında aşık onlar bitmez bunlarla ilgili yaşanmışlar öyküleri. Bak yavrum dedim iyi dinle sana göre yanlış bana göre doğru zamanla anlarsın şimdi senin gönül derdin ayrı benim gönül derdim ayrı ben ayrı yanıyorum sen ayrı yanıyorsun. İkimiz ayrı yanık gönüllüyüz benimki beni seninki seni yakar. Elimi tutarak anlat abla dinliyorum ve utanıyorum şimdi utanma yavrum dedim. İki aşığız farklı olsa da sen başka ben başka bende aşığım yavrum sırlarla dolu anlatması yaşaması hem sır hem değil anlayana kolay anahtarı şifresi sende yaşayana insanlar ben duygularıyla sevdikleri için bu aşkı bilemezlerki! Bazen mecnunum leyla oldum diyenler bile utanır. Çokta kolay sabri meyvesi dili sûkut ateşi yakar derin narin sızı ümitsizliğe yer yok herkes bu aşkı sevecek er yada geç bitmeyen tükenmeyen aşk bu her yol her şey bu aşka çıkar.

Sağlığın yerinde çok şükür dedim rabbim razı değilse nasip kısmet değilse boş ateşlerde yanacağına bırak bu geçici ateşle yankı kazanan sen olursun; her gördüğün yaşadığını aşk sanma aşk farklıdır. Tek gerçek aşk ilahî aşk olduğunu zamanla bizler gibi anlayacaksın. Şimdi gözlerinden akan yaşların önemini kim niçin olduğunu daha iyi anlayacaksın. Sağlıklısın daha nice sevdalar yaşayacaksın olmuyorsa üzülme, belki diğeri daha güzel olacağı için der Mevlana her şeyde hayır aramasını öğreneceksin tecrübe et, kendine yazık etme güzelliğine yoluna devam et karanlıklar sonunda aydınlıklar seni bulacak yeni daha gönül ateşin geçecek neler geçmedi ki bu ömür de, konuşarak daha çok akşamı geçmişti vakit, telefon numaramı alarak sarılarak ayrıldık. 

Ertesi gün beni aradı 'abla' dedi, 'Hamd olsun, Allah'ıma anladım ne demek istediğini bugün yeni bir güneş doğdu benim için' derken tebessüm ettim her doğan güneşe uyandıran Rabbime hamd olsun. 

Yaklaşan mübarek Ramazan ayımız da kutlu olsun.. Dualarınızda, dualarımda olmak ümidiyle..

Selam ve duayla sevgiyle aşkla kalın ..

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı