Unutma unutturma tarih unutanları affetmez
Fatma Altuntaş

Unutma unutturma tarih unutanları affetmez

Sevgili gönül dostlarım bu haftaki yazımda bazılarının bilmediği yada unuttuğu Çanakkale Zaferi'nden sonra ikinci büyük zaferin 100 yılı son günlerde sosyal medyada farklı yerlerde okuduğumuz Kut'ül Ammare Zaferi'ni kaleme alacağım.

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordusunun zor şartlarda, imkansızlıklar yokluk içinde vatan olursa gerisi teferruat yiğitlerin Çanakkale'den sonra İngilizlere karşı kazandığı onca zorluklar karşısında eşsiz bir zaferimiz Kut'ül -Ammere Muhaberesi.. 29 Nisan 1916 tarihinde Osmanlı ordusunun Irak'ta bulunan Kut bölgesinde İngilizlere kazanılan zaferin adıdır. Kut'ül Amarede zaferinin üzerinden 100 yıl geçti. Kut'ül Ammare'de Osmanlı ordusu bizim için bugün bu topraklarda bir Müslüman olarak bu toprakları vermemek için verdikleri mücadelede 25 bin şehit verdi. En büyük kahramanlarından Halil Paşa zafer sonrası 29 Nisan 1916 tarihli ordu emri komutanlığına atandı.

29 Nisan 1916’da Irak Cephesi‘nde Kut’ül Ammare kasabasında General Charles Townshend komutasındaki İngiliz ordularını esir aldı. İngiliz General, Kut’ta yaşanan açlıktan dolayı diğer 4 general, 481 subay ve 13100 er ile birlikte teslim oldu.  Irak Ordusu Komutanı Halil Paşa’nın, Kut’ül-Ammare zaferinden sonra 6. Orduya yayınladığı mesaj şöyledir: "Arslanlar! Bütün Türklere şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum. Ordum gerek Kut karşısında ve gerekse Kut’u kurtarmaya gelen ordular karşısında 350 subay ve 10 bin erini şehit vermiştir. Fakat buna karşılık bugün Kut’ta 13 general, 481 subay ve 13 bin 300 er teslim alıyorum. Bu teslim aldığımız orduyu kurtarmaya gelen İngiliz kuvvetleri de 30 bin zayiat vererek geri dönmüşlerdir

Şu iki farka bakılınca, cihanı hayretlere düşürecek kadar büyük bir fark görülür. Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır. İşte Türk sebatının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale’de, ikinci zaferi burada görüyoruz.  Halil Paşa, Nurettin bey, Ali İhsan bey bu zaferin komutanları unutulmamalı asla 100 yıl geçmesine rağmen yeni duyanlar olacak tarih unutanları affetmez hele ki bu vatan için kazanılan zaferleri asla.. 

Bizim vatan sevgimiz hiç bir şeye değişmez geçmişteki önemli zaferlerimizden biri Kut'ül Amare zaferimiz kutlu olsun. Kut'ül Ammare zaferin de vatan için bu topraklar uğruna şehitlerimizi gazilerimizi minnetle rahmetle anıyor ruhları şad olsun.. 

Bizlerin unuttuğu bir geçmişi gelecek nesillerin bilmesi dileğiyle.  Unutmayın geçmişini bilmeyen tarihini bilemez!! Bilenler bilmeyenlere anlatsın paylaşsın okuyun okuyunuz lütfen.. 

Selâm ve Duayla sevgiyle kalın.

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı