Engelli olmayı biz seçmedik Rabbimiz ikram etti
Fatma Altuntaş

Engelli olmayı biz seçmedik Rabbimiz ikram etti

Merhaba gönül dostlarım bu haftaki köşe yazımda 10-16 Mayıs Engelliler Haftası genel olarak yaşadığımız sorunları da yazmak istedim, kendi açımdan.!

Yaşayan her insan potansiyel engelli aslında ama yaşarken dünya telaşında kimse kendine konduramıyor yaşayan biliyor. Herkese göre değişiyor engel ya da engelli olmak tabiî ki de; dostlarımız sağ olsun en iyi bizlerle yaşadıklarımızı görünce her anlamda destek olan herkese teşekkür ederim. Hayattaki en büyük engeller var sevgisizlik gibi bakan görmeyenler, vicdanı olmayanlar, olduklarının kıymetini bilmeyenler doğrulara sağır olanlar, kötülüklere koşanlar dilleriyle her şeyi yok eden, kalplerini karartanlar ve saymakla bitmez..

Bedenen engel mi yoksa bu saydıklarım mı engel? düşünün!! Merdivenlerden koşarak iniyorsunuz, kendiniz giyiniyorsunuz, ailenizle beraber sağlıklı şekilde aynı masada oturuyorsanız, çocuklarınızı parka alışveriş merkezlerine, okullarına, kıyafetlerini ütüleyip, düştüklerinde, yerden kaldırıyorsanız, ağrısız güne uyanıyorsanız, alışveriş poşetlerinizi kendiniz götürebiliyorsanız, temizliğinizi kendiniz yapabiliyorsanız ve buna benzer çok şeyleri hayatın içinde çok şanslısınız.

Bunları yapamayan benim gibi çok engelli var. Çocuklarını parka götüremeyen, kıyafetlerini ütüleyemeyen, peşlerinden koşamayan, okula çocuklarının peşinden gidemeyen, düştüklerinde ellerinden tutamayan, hastalandıklarında hastaneye koştururcasına götüremeyen, istedikleri pastaları yapamayan, odalarını düzeltemeyen, her kapıyı çaldıklarında yemek hazır oturun diyemeyen engelli bir anneyim..! Ve daha çok şeyleri yapamayan çünkü bizim gibi engelli olan çocuklar çoğu şeyleri kendileri yapmak zorundalar. 

Her gece annemize bir şey olmasın diye onlar koşturmak zorunda olduklarını yavaş yavaş anlıyorlar. Çocuk onlar anlatamıyorsun bazen bazen anlıyorlar bazen kendi hayallerine dalıyorlar haklı olarak. Anne yüreği engel olmuyor tabiî ki de engelime. Yaşarken değerinizi bilmediğiniz bedeninizin bir anda gidemiyorsunuz, kalkamıyorsunuz, yarına hani planlarınız vardı; insanoğlu ne oldum dememeli ne olacağım demeli saniyesi yok hayatınızın. Küstürmeyin engellileri deseniz de bazen hatta çoğu zaman küstürdüğünüzün farkında değilsiniz. Bazı toplumda engellileri çoğu zaman gördüğünde farklı bakış açısında bakıyor. Tanısanız o değerleri içlerine girseniz dünyaya bakış açınız emin olun değişecek hiç takılmayacak şeyleri hayatınızda kalabalık ettiğinizi hayata olan azimlerimizi hepsinin bedenen engeli olabilir ama emin olun ki şikayet ettiğiniz hayata daha farklı yaşayacaksınız.

En ufak hastalığınızda şikayet ediyorsunuz ya ödül olduğunu anlarsınız. Empati yapmayı deneyin. Bizlerin gözünden bakın ama bir saniyelik değil!! Olmayın engel diyorum bazen bazı insanlara dışarı çıksın, engelliler dediklerinde evet dışarı çıkıyoruz kendi açımdan izliyorum pişman olarak geri dönüyorum kimi zaman farkında bile değilsiniz, arabalarınızı bizleri engelleri hiç düşünmeden park ediyorsunuz çoğu zaman kızıp geri dönüyoruz, hastaneye gidiyoruz asansöre bizden önce koşuyorsunuz, üstelik bir üst kata çıkmak için siz üst kata çıkabilirsiniz ya bizler! Düşünmediniz değil mi? Engelli olan bizdik çünkü. Hastaneye gittiğimde tabiki de bilmeden yapılıyor tekerlekli sandalyemi isteyen oluyor özellikle kendi sandalyemi götürüyorum ki kimse almasın diye düşünmediler engelli diye bide üstüne dedikleri az kalkta sen gençsin yaşlı otursun dediklerinde engelliyim deyince üstüne neden niçin sonrası cevap Allah'a Şükür et. Elhamdülillah şükrümüzü, sabrımızı, ikramımızı bizler biliyoruz! Bence sağlıklı insanlar önce dersler çıkarıp şükürlerini bilmeli sudan sebep şeylerle mutsuz huzursuz şükürsüz yaşam yaşadıkları için. Bedenen engelli olabiliriz ama gönülden hiçbir şeye engel değil! 

Farkına varın lütfen varmayanlar için diyorum! Engelli derken bizlerin ailesi olduğunu anlayın bilin lütfen!! Çocuklarımız ailelerimiz şunu iyi biliyor ki bu dünya yapamadıklarımızı ahirette yaşacağız tüm güzellikleri Rabbimin izniyle.. Engel olmayın yeter.

Destek olun bir gün sizde engelli olup bu saydıklarımın bazıları tabiî ki de yaşıyor olarak kendinizi bulabilirsiniz. Selam ve duayla sağlıcakla engellere takılmadan kalın..

Bununla ilgili sen ne düşünüyorsun?
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Oshima Tershanesi'nde Türkler İçin Yapılan Gemi Suya İndi.
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı
Bakanlık gürültü kirliliğini mercek altına aldı