Genel

Bodrum’a Halikarnas Balıkçısı Seyir Terası

Bodrum'a olan aşkı ile tanınan ünlü roman ve hikâye yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın Bodrum'u ilk gördüğü alana Halikarnas Balıkçısı Seyir Terası açıldı.

Ünlü roman hikaye yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’u ilk gördüğü noktaya yapılan seyir terasının resmi açılışı yapıldı. Bodrum Belediyesi tarafından, Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın 131. doğum yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında açılışı gerçekleştirilen terasta, gözetleme için dürbünde bulunuyor.

Halikarnas Balıkçısı Seyir Terası açılışında konuşan yazar-şair Ataol Behramoğlu “Bodrum’un kültürel değerlerine gerçekten sahip çıkamaya kararlı ve bu yönde de çok ciddi adımlar atmakta olan bir belediye yönetimi ile karşı karşıyayız. Bu açıdan sayın Başkan sizi ve bütün çalışma arkadaşlarınızı bu ülkenin bir kültür insanı bir şairi olarak yürekten sevgi ile selamlıyorum ve sizlere teşekkür ediyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Cevat Şakir’in Yokuşbaşı’na geldiğinde ilk söylediği, “Bir başka dünyadayım, apaydınlık bir dünyada” sözleriyle konuşmasına başlayan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da, “Bodrum, binlerce yıllık medeniyetlerin burada bıraktığı o aurayı, o ruhu hala taşımaktadır. Geçmişimize vurgu yaparsak, binlerce yıllık tarihimize sahip çıkarsak bu topraklara olan saygıyı artırabileceğimizi biliyoruz. Doğa, kültür, tarih her zaman var olacak. Şimdi biz hep bir söz söylüyoruz, diyoruz ki insan odaklı insan odaklı hayır bence artık doğa odaklı politikaların zamanı geldi. Doğanın düşmanı bitkiler, hayvanlar değil, insandır. Artık odağımıza doğayı koymalıyız. Doğaya sahip çıkan insanlara vurgu yapacağız. Çocuklarımızı bu hislerle yetiştirmek zorundayız. Bodrum bize bir dünya mirasıdır. Özelikle Cevat Şakir’in buna vurgu yapmış olması, cebine koyduğu tohumlarla Bodrum’un her tarafına sevgi ekmiş, sadece bitki yetiştirmemiş kültür ekmiş. Hep beraber Bodrum’u koruyup geleceğe aktarmak istiyoruz. O yüzden bu küçük te olsa bu atılımları yapıyoruz. Evet seyir terası küçüktür olabilir ama ismi büyük. Halikarnas Balıkçısı diyoruz buraya o yüzden yaptığımız her iş, açtığımız her sergi bundan sonra Bodrum’a hizmet edecektir. Ben özellikle bu tür toplantılara Ataol Behramoğlu gibi büyük insanların gelmesini çok önemsiyorum. Onların ağzından bu güzel kelimeleri duyabilmek, çok güzel şeyler söyledi sağ olsun.” dedi.

Daha sonra açılışa katılanlar seyir terasında bulunan izleme dürbünü ile Bodrum semalarını izlediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu