DünyaGenel

TİKA’dan Erenler Sofrası

TİKA, Dünya genelindeki hizmet verdiği alanlarda Erenler Sofrası kuruyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Ramazan ayına özel çalışmalarla ilgili bilgilendirme yaptı. Başkan Serkan Kayalar, dayanışma ve paylaşma ikliminin hâkim olduğu Ramazan ayında ülkemizin yardım elini dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak olmanın sevinci içerisinde olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanlığımız tarafından yayımlanan genelgeler ile 2021 yılı, “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” ve “Hacı Bektaş Veli Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda düzenlenecek etkinliklerin de Kültür ve Turizm Bakanlığımızın koordinasyonunda yürütülmesi kararlaştırıldı. Bu doğrultuda Sayın Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’un başkanlığında istişare toplantıları gerçekleştirildi. Her sene Ramazan ayı içerisinde düzenlediğimiz proje ve faaliyetlerimizi bu sene de Sayın Bakanımızın talimat ve yönlendirmeleriyle Anadolu’nun kalbi olarak gördüğümüz değerlerimizden ilham alarak Erenler Sofrası başlığı altında birleştirerek bir konsept oluşturduk.

Anadolu Erenlerimiz bu toprakların ve bugün sınırlarımızı aşan gönül coğrafyamızın kültürel mimarlarıdır, kalbidir. Erenler Sofrası başlığı altında düzenleyeceğimiz Ramazan programlarıyla da Türk halkının kalbinden tüm dünyaya anlamlı bir mesaj iletmiş olacağız.

Erenler Sofrası programıyla yardımlarımızı yüz binlerce kişiye ulaştıracağız

Erenler Sofrası ismi altında düzenleyeceğimiz bu yılki Ramazan yardımlarımızı pandemi koşullarını da dikkat alarak 87 ülkedeki yüz binlerce kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Erenler Sofrası programımız aracılığıyla dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin Anadolu’dan Yunus’un, Hacı Bektaş’ın ve ayrıca Ahi Evran’ın selamlarını götüreceğiz, yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırırken kültürel değerlerimizi de tanıtmış olacağız.

Afganistan’dan Arnavutluk’a, Bangladeş’ten, Etiyopya’ya, Pakistan’dan Kolombiya’ya, Azerbaycan’dan Somali’ye ve Filistin’e kadar 87 ülkeye ülkemizin yardımlarını götüreceğiz. TİKA’nın geleneksel iftar programları yerine 2020’de yaptığımız gibi bu yılki yardımlarımızı da pandemi şartlarına uygun bir şekilde revize ederek ağırlıklı olarak gıda dağıtım programı şeklinde gerçekleştireceğiz.

Gönüller bir olsun şiarıyla Ramazanın bereketini 5 kıtadaki insanlara ulaştıracağız.

Anadolu Erenleri, TİKA’nın aracılığıyla kurulacak olan sofralarda anılacak, miras bıraktıkları mesajlar asırlar sonra bile insanlara yol göstermeye devam edecek. Anadolu’nun misafirperverliği ve mütevazılığı Afrika’dan Asya’ya, Balkanlar’dan Latin Amerika’ya tüm faaliyet coğrafyamıza ulaşacak ve Türkiye, geçmişinden miras kalan yardım ve paylaşma kültürüyle tüm dünyaya örnek olmaya devam edecek.

Bu vesileyle Ramazan ayının ülkemiz başta olmak üzere tüm İslam alemine ve insanlığa hayırlar getirmesini temenni ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu